Usuwamy Zęby Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba jest stosunkowo szybka i mniej inwazyjna niż ekstrakcja chirurgiczna. Tą podstawową metodę wykorzystujemy w przypadku zębów łatwo dostępnych, takich jak zęby przednie i niektóre zęby trzonowe, które nie są zatrzymane w dziąśle lub kości.

Kiedy wskazana jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja prosta jest zalecana w sytuacjach, gdy ząb:

  1. Jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym leczenie kanałowe lub odbudowę protetyczną.
  2. Jest mocno zniszczony przez próchnicę i nie nadaje się do odbudowy.
  3. Wywołuje stan zapalny lub infekcję, które mogą się rozprzestrzeniać na inne zęby i tkanki.
  4. Jest ruchomy z powodu zaawansowanej choroby przyzębia.
  5. Wymaga usunięcia w ramach przygotowania do leczenia ortodontycznego.

Przygotowanie do ekstrakcji zęba

Przed przystąpieniem do zabiegu, przeprowadzamy wywiad z pacjentem, który obejmuje ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz analizę zdjęcia rentgenowskiego zęba. Poinformuj stomatologa o wszelkich chorobach przewlekłych, alergiach, przyjmowanych lekach oraz historii medycznej. To szczególnie ważne, jeśli cierpisz na zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzycę, czy nadciśnienie. W ramach przygotowań do ekstrakcji najedz się, bo po zabiegu nie można jeść przez okres działania znieczulenia.

Ekstrakcja zęba – przebieg

Ekstrakcję zęba przeprowadzamy zazwyczaj przy użyciu znieczulenia miejscowego. Dentysta aplikuje środek znieczulający, który skutecznie eliminuje odczuwanie bólu w trakcie zabiegu. Pacjent może jedynie odczuwać lekki ucisk, ale nie powinien odczuwać bólu. Po znieczuleniu, dentysta używa specjalistycznych narzędzi, takich jak kleszcze i dźwignie, aby delikatnie rozluźnić ząb w zębodole. Zęby wielokorzeniowe są dzielone na osobne korzenie, aby łatwiej było je usunąć. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle od kilku do kilkunastu minut. W przypadku zębów mocno zniszczonych lub leczonych kanałowo zabieg może trwać dłużej.

Po usunięciu zęba dentysta sprawdza zębodół, aby upewnić się, że nie pozostały w nim żadne fragmenty zęba. Następnie dokładnie oczyszcza ranę i zabezpiecza ją gazikiem, aby zatamować ewentualne krwawienie.

Rekonwalescencja

Bezpośrednio po zakończeniu procedury usuwania zęba, gdy przestanie działać znieczulenie, możesz odczuwać lekki ból, obrzęk oraz dyskomfort, lecz te dolegliwości szybko ustępują. Czas gojenia się miejsca po zębie różni się w zależności od pacjenta, ale zazwyczaj trwa od kilku dni do tygodnia. W tym czasie ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami stomatologa.

Po zabiegu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego przez co najmniej 5 dni, aby dać czas na prawidłowe gojenie się rany. Wysoka aktywność może bowiem spowodować nasilenie krwawienia. Ponadto, ważne jest, aby pacjent zachował wysoką higienę jamy ustnej. Jednakże należy unikać mycia zębów w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca ekstrakcji przez co najmniej 24 godziny. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich i chłodnych pokarmów, które nie będą drażnić rany (półpłynna dieta). Produkty gorące oraz ostre potrawy mogą nasilać ból i opóźniać gojenie. Nie zaleca się palić ani spożywać alkoholu.

Co więcej, po zabiegu unikaj picia przez słomkę, ponieważ ssanie może spowodować usunięcie skrzepu i zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłania – suchego zębodołu.

Kontakt

Nasz gabinet oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych, w tym profesjonalną i bezpieczną ekstrakcję prostą. Każdy zabieg przeprowadzany jest z zachowaniem najwyższych standardów, zapewniając pacjentom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Dzięki indywidualnemu podejściu i dbałości o szczegóły, możesz być pewien, że jesteś w dobrych rękach.

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną, skontaktuj się z nami już dziś!