Odpowiedzi na najczęstsze pytania, związane z usuwaniem zębów
Nie, usuwanie zęba w naszej klinice odbywa się w pełni pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Nasi specjaliści dokładnie przygotują Cię do procedury, wyjaśniając, jak będzie przebiegał cały proces, abyś czuł się komfortowo. Po zabiegu mogą wystąpić lekkie dolegliwości bólowe, które zwykle ustępują po kilku dniach.
Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju ekstrakcji. Ekstrakcja prosta zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Natomiast ekstrakcja chirurgiczna może potrwać nieco dłużej, zwłaszcza jeśli ząb jest trudniejszy do usunięcia. Nasi specjaliści przeprowadzą Cię przez każdy etap zabiegu, abyś wiedział, czego się spodziewać.
Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu, są ustawione prawidłowo w łuku zębowym oraz nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać. Jednakże, możliwe są inne wskazania do ich usunięcia, np. wskazania ortodontyczne. Ponadto:
– brak miejsca w łuku zębowym,
– nieprzydatność w zgryzie,
– ucisk na ząb sąsiedni,
– nawroty stanów zapalnych,
– niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi,
– torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim),
– nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.
Nie jest to konieczne w każdym przypadku (większość prostych ekstrakcji nie wymaga szycia dziąsła). Jednakże, jeśli zostały założone szwy to zaleca się ich usunięcie 7-14 dni po zabiegu.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia ekstrakcji zęba. Podczas zabiegu używamy nowoczesne znieczulenie eliminujące ból oraz stres. Zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka nie istnieje.
Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa od kilku do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu). Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża – jest to stan nieprawidłowy, wymagający interwencji stomatologicznej. W takim przypadku należy niezwłocznie ponownie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.
Suchy zębodół to niepożądany stan, powikłanie po usunięciu zęba. Jego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole. Skrzep ten może zostać wypłukany z zębodołu lub wcale się nie wytworzyć. Często towarzyszy temu zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnego, rwącego bólu, który może promieniować do skroni lub uszu, często występujące w nocy, powstają w 2-3 dni po zabiegu. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.