Powszechnie wiadomo, że zęby już w pełni wyrośnięte często z różnych powodów (w tym zaniedbań) stanowią źródło problemów i są podatne na atak bakterii. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że trudności mogą sprawiać również zęby zatrzymane, których nie widać gołym okiem. Zatrzymane ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe to poważny problem stomatologiczny. Dotyczy on sytuacji, w której prawidłowo wykształcony pod względem anatomicznym ząb nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Zamiast tego utknął w kości szczęki górnej bądź dolnej. Z tego powodu zęby mądrości są najczęściej usuwanymi zębami zatrzymanymi.
Przeczytaj również: Jak przebiega chirurgiczna ekstrakcja zęba?
Spis treści:
Czym są zatrzymane ósemki?
Zęby mądrości wyrzynają się zazwyczaj w wieku od 17 do 25 lat. Zatrzymany ząb to taki, który nie przebił się przez dziąsło i pozostaje w kości szczęki. Taka sytuacja często dotyczy właśnie ósemek. W zależności od pozycji zęba w kości oraz jego widoczności w dziąśle, możemy mówić o całkowicie bądź częściowo zatrzymanej ósemce. Różnica między nimi polega na tym, jak bardzo ząb jest widoczny w dziąśle oraz jak głęboko jest zakotwiczony w kości. Całkowicie zatrzymana ósemka jest całkowicie otoczona przez kość. Natomiast ósemka zatrzymana częściowo charakteryzuje się tym, że jej korona częściowo wystaje ponad dziąsło. Ósemka zatrzymana w pełni może nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Jednakże częściowo zatrzymana ósemka często prowadzi do stanów zapalnych i innych dolegliwości.
Zatrzymane ósemki – jakie dają objawy?
Symptomy towarzyszące zatrzymanej ósemce, znacząco utrudniają codzienne życie. Do tych najczęściej występujących zalicza się ból i obrzęk dziąsła w miejscu, w którym ząb powinien się wyrznąć. Pacjenci określają go jako ból pulsujący bądź nieustanny, tępy o różnym stopniu nasilenia. Trwa on od kilku godzin do nawet kilku dni. Inne objawy towarzyszące zatrzymanej ósemce to:
- ból w okolicy stawów żuchwowo-skroniowych;
- szczękościsk;
- opuchlizna i zaczerwienienie w miejscu zatrzymanej ósemki;
- promieniujący ból na całym odcinku żuchwy;
- stan zapalny kieszeni dziąsłowej nad wyżynającą się ósemką.
Jak postępować w takim przypadku?
Zatrzymany ząb wymaga leczenia. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się z nami. Na podstawie badań diagnostycznych będziemy w stanie precyzyjnie zdiagnozować problem i udzielić Ci niezbędnej pomocy. Zatrzymane ósemki zazwyczaj usuwa się chirurgicznie ze względu na konieczność nacięcia dziąsła. W przypadku, gdy ząb jest specyficznie ułożony, sam zabieg może być dość skomplikowany. Jego przebieg zależy od umiejscowienia zęba oraz jego ukorzenienia. Zabieg polega na nacięciu dziąsła i odsłonięciu kości blokującej prawidłowe wyrznięcie się zęba. Następnie specjalista stomatolog usuwa zatrzymaną ósemkę i zszywa ranę. W miejscu usunięcia zatrzymanej ósemki tworzy się skrzep, który sprzyja gojeniu się rany.
Masz pytania związane z tą procedurą? Zobacz: FAQ
Jakie są wskazania do usunięcia?
Często pacjenci zastanawiają się kiedy najlepiej usunąć zatrzymane ósemki. Jak już wspomnieliśmy powyżej, głównym wskazaniem do usunięcia zęba zatrzymanego jest przede wszystkim jego umiejscowienie. Gdy leży on poziomo i nie wyżyna się w kierunku łuku zębowego, będzie powodował duże problemy stomatologiczne.
Bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat być pod stałą opieką lekarza stomatologa. Wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, które ósemki będą wymagały chirurgicznego usunięcia.